Kiekvienas moters gyvenimo etapas atneša naujų spalvų ir pokyčių. Visgi vienas reikšmingiausių – menopauzė – kartais, ir visai nepelnytai, yra stigmatizuojamas. Vyrauja klaidingos nuostatos, kad, atėjus brandai, moteriškumas dingsta. Moteris drąsinantys specialistai pataria, kaip į naująjį etapą žengti be nerimo ir įveikti nemalonius simptomus.
Įtaka psichologinei savijautai
Menopauzei besiruošiančiame kūne vyksta laipsniški pokyčiai, kuriuos moteris gali stebėti ir atrasti būdus jiems palengvinti. Artėjant menopauzei ir keičiantis hormonų balansui, iš pradžių pasireiškia premenopauzės simptomai, lydintys net du trečdalius moterų.
„Dažniausiai pasitaikantys premenopauzės simptomai – tai karščio bangos, padidėjęs prakaitavimas, miego sutrikimai, padažnėjęs širdies plakimas, nuotaikų svyravimai. Dėl sumažėjusio estrogeno kiekio plonėja oda, mažėja jos tonusas, gali suprastėti plaukų būklė. Kai šalia šių simptomų moteriai lygiai 12 mėnesių nėra menstruacijų, fiksuojama menopauzė“, – teigia „BENU vaistinės“ vaistininkė, edukacinio projekto „Moteriškumas be pauzės“ specialistė Inga Norkienė.
Šiuos fiziologinius pokyčius dažniausiai lydi ir pakitusi emocinė būklė. Anot Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologės-psichoterapeutės Daivos Balčiūnienės, dalis moterų menopauzę pasitinka su nerimu, neigimu, sumišimu, baime.
„Baimė kartais gali pasireikšti net jos neįsisąmoninant – net to nesuvokdamos, moterys bijo senatvės, atskirties, mirties. Žemesnę savivertę turinti moteris gali jaustis nebeatitinkanti visuomenės normų, kurioje toks gajus jaunystės kultas. Ji pradeda sau kelti sudėtingus egzistencinius klausimus, į kuriuos ne taip lengva rasti atsakymą“, – pasakoja D. Balčiūnienė.
Sveikata.lt