Ne visos kalorijos yra vienodos. Skirtingi maisto produktai organizme įveikia skirtingus medžiagų apykaitos kelius. Jie gali skirtingai paveikti alkį, hormonus ir tai, kaip mes deginame kalorijas. Dvidešimt svorio metimui palankiausių maisto produktų – ir tai pagrįsta mokslu – pristato Independent.co.uk.
1. Visas kiaušinis
Kadaise baimintasi dėl juose esančio nemažo cholesterolio kiekio, tačiau dabar kiaušiniai išgyvena tikrą renesansą. Naujausi tyrimai rodo, kad šis produktas nedaro neigiamos įtakos kraujyje esančiam cholesteroliui ir nesukelia širdies smūgių.
Dar daugiau, kiaušiniai yra vienas geriausių produktų, kuriuos galima valgyti metant svorį. Juose daug baltymų, sveikųjų riebalų. Nors kalorijų kiaušiniuose nedaug, jie greitai suteikia sotumo jausmą.
Tyrimas, kuriame dalyvavo 30 antsvorio turinčių moterų, parodė, kad vietoj riestainių pusryčiams valgant kiaušinius padidėja sotumas ir 36 valandas mažiau valgoma. Kitas aštuonias savaites trukęs tyrimas nustatė, kad laikantis kalorijas ribojančios dietos ir pusryčiams valgant kiaušinius numetama daugiau svorio, palyginti su riestainiais.
Be to, kiaušiniai labai maistingi, todėl net ir ribojant kalorijas jie suteikia visas būtinas reikiamas medžiagas. Beveik visos maistinės medžiagos yra tryniuose.
2. Lapinės daržovės
Lapinės daržovės – tai lapiniai kopūstai, špinatai, lapiniai burokėliai ir pan. Šios daržovės turi keletą savybių, dėl kurių jos puikiai tinka norintiems mesti svorį.
Lapinėse daržovėse mažai kalorijų ir angliavandenių, tačiau jos turtingos ląstelienos. Jeigu norite didesnio maisto tūrio be papildomų kalorijų, jums reikia valgyti būtent lapines daržoves. Ne vienas tyrimas parodė, kad mažo energijos tankio patiekalai ir mitybos planai leidžia žmonėms apskritai suvartoti mažiau kalorijų.
Lapinės daržovės taip pat yra neįtikėtinai maistingos, jose gausu įvairiausių vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Pavyzdžiui, kalcio, kuris padeda deginti riebalus.
3. Lašiša
Tokia riebi žuvis, kaip lašiša – labai sveikas produktas, kuris su santykinai nedideliu kalorijų kiekiu leidžia jaustis sotiems ilgą laiką.
Lašišoje gausu aukštos kokybės baltymų ir sveikų riebalų, taip pat šioje žuvyje yra visų rūšių svarbių maistinių elementų. Be to, žuvis ir jūros gėrybės turi nemažą kiekį jodo. Šis elementas būtinas normaliam skydliaukės funkcionavimui, kas labai svarbu optimaliai medžiagų apykaitai. Tyrimais įrodyta, kad labai daug pasaulio gyventojų negauna reikiamo jodo kiekio.
Lašišoje taip pat yra omega-3 riebalų rūgščių, kurios slopina uždegiminius procesus, o tai atlieka pagrindinį vaidmenį nutukimo ir medžiagų apykaitos ligų atveju.
Ne mažiau naudingos ir kitos žuvų rūšys, tokios kaip skumbrės, sardinės, upėtakiai, silkės.
4. Kryžmažiedės daržovės
Kryžmažiedėms daržovėms priklauso kopūstai, brokoliai, žiediniai kopūstai ir briuseliniai kopūstai. Kaip ir kitos daržovės, šios turi daug ląstelienos ir yra gana sočios.
Be to, minėtose daržovėse yra nemažai baltymų. Nors jose baltymų ne tiek daug, kaip gyvūninės kilmės produktuose ar ankštinėse kultūrose, tačiau, lyginant su dauguma kitų daržovių, jų yra nemažai.
Baltymų, ląstelienos ir mažo energijos tankio derinys paverčia kryžmažiedes daržoves puikiu produktu, kurį verta įtraukti į mitybą visiems, norintiems numesti svorio. Be to, šios daržovės labai maistingos ir turi priešvėžinių elementų.
5. Liesa jautiena ir vištienos krūtinėlė
Mėsa – nepagrįstai demonizuojamas produktas. Nors nėra įtikinamų to įrodymų, mėsa kaltinama dėl pačių įvairiausių sveikatos problemų.
Perdirbta mėsa išties yra nesveikas produktas, tačiau moksliniais tyrimais įrodyta, kad neperdirbta raudona mėsa nedidina širdies ligų ar diabeto rizikos. Du dideli apžvalginiai tyrimai parodė, kad raudona mėsa labai silpnai koreliuoja su vėžiu vyrų atveju ir visiškai nekoreliuoja su šia liga moterų atveju.
Kadangi mėsoje daug baltymų, tai puikus produktas norintiems mesti svorį. Baltymai yra puikiai pasotinantis elementas, o renkantis daug baltymų turinčią mitybą per dieną galima sudeginti 80–100 kalorijų daugiau.
Tyrimai parodė, kad suvartojamų baltymų kiekį padidinus 25–30 procentų, apetitą galima sumažinti iki 60 procentų, vėlyv1 užkandžiavimą – perpus, o svorį – beveik puse kilogramo per savaitę. Ir visa tai vien į savo mitybą įtraukus daugiau baltymų.
Taigi, jeigu laikotės mažai angliavandenių turinčios dietos, drąsiai valgykite riebią mėsą, tačiau jeigu angliavandenius valgote saikingai arba jų suvartojate daug, tuomet geriau rinkitės liesą mėsą.
6. Virtos bulvės
Bulvės dėl kažkokių priežasčių pateko į nemalonę, tačiau jos turi keletą savybių, dėl kurių yra tinkamas produktas metant svorį. Jose yra pačių įvairiausių maistinių medžiagų – po truputį visko, ko mums reikia. Kai kurie žmonės apskritai gana ilgą laiką valgo vien bulves.
Bulvėse tikrai daug kalio, o šio elemento nepakankamai gauna dauguma žmonių. Kalis labai svarbus kraujo spaudimo kontrolei.
Sotumo indekse, kuris matuoja įvairių maisto produktų suteikiamą sotumą, baltos virtos bulvės atsidūrė pačioje aukščiausioje vietoje iš visų tirtų produktų. O tai reiškia, kad valgant baltas virtas bulves natūraliai jausitės sotesni ir suvalgysite mažiau kitokio maisto. Jeigu bulves verdate, leiskite joms šiek tiek ataušti, kad jose atsirastų didelis kiekis atspariojo krakmolo – tai ląstelieną primenanti medžiaga, kurios nauda sveikatai – įskaitant ir svorio metimą – įrodyta ne vienu tyrimu.
Ne mažiau puikios daržovės už visiems įprastas bulves – ir batatai, ropės bei kitos šakninės daržovės.
7. Tunas
Tunas – dar vienas mažai kalorijų, bet daug baltymų turintis produktas. Tai yra liesa žuvis, tad riebalų joje nėra daug. Tunas labai populiarus tarp kultūristų ir lengvojo kultūrizmo modelių, nes tai puikus būdas gauti daug baltymų ir mažai riebalų. Jeigu ir jūs stengiatės gauti daugiau baltymų ir mažai riebalų, tuomet rinkitės tuną ne aliejuje, o savo sultyse.
8. Ankštiniai
Kai kurie ankštiniai augalai gali paskatinti svorio metimą. Tai lęšiai, juodosios pupelės, daržinės pupelės ir kai kurios kitos ankštinės kultūros.
Šiame maisto produkte gausu baltymų ir ląstelienos, o šios dvi maistinės medžiagos užtikrina sotumą. Taip pat ankštiniuose yra šiek tiek atspariojo krakmolo.
Pagrindinė problema slypi tame, kad daug žmonių netoleruoja ankštinių. Dėl šios priežasties labai svarbu juos tinkamai paruošti.
9. Sriubos
Kaip jau buvo minėta anksčiau, mažo energijos tankio patiekalai ir mitybos planai leidžia žmonėms suvartoti mažiau kalorijų. Dauguma mažo energijos tankio produktų turi daug vandens. Pavyzdžiui, vaisiai ir daržovės. Tačiau vandens kiekį galima padidinti ir įpilant jo į maistą – taip gausite sriubą.
Kai kurie tyrimai rodo, kad to paties produkto vartojimas sriuboje užtikrina didesnį sotumo jausmą, dėl ko suvartojama gerokai mažiau kalorijų.
10. Varškės sūris
Pieno produktai turi daug baltymų. Vienas geriausių pieno produktų – varškės sūris. Jis turi beveik vien baltymus ir labai mažai angliavandenių bei riebalų. Jeigu norite suvartoti daugiau baltymų, drąsiai rinkitės varškės sūrį. Nepaisant santykinai nedidelio kalorijų kiekio, šis produktas labai sotus. Pieno produktuose taip pat daug kalcio, kuris paskatina riebalų deginimo procesą.
11. Avokadai
Avokadai – unikalūs vaisiai. Nors dauguma vaisių turi daug angliavandenių, su avokadais yra kitaip – jie turi daug sveikų riebalų. Juose ypač gausu mononesočiosios aleino rūgšties, kuri aptinkama ir alyvuogių aliejuje. Be riebalų, avokaduose nemažai ir vandens, todėl energijos tankis nėra toks didelis, kaip galėtų atrodyti. Taip pat šiuose vaisiuose yra daug svarbių maistinių medžiagų, įskaitant ląstelieną ir kalį. Avokadai puikiai tinka salotoms.
12. Obuolių sidro actas
Obuolių sidro actas yra neįtikėtinai populiarus tarp sveikos mitybos šalininkų. Jis dažnai naudojamas tokiems pagardams, kaip užpilai ar padažai, gaminti. Kai kurie žmonės netgi atskiedžia obuolių sidro actą ir geria.
Keli atlikti tyrimai parodė, kad obuolių sidro actas gali pasitarnauti svorio numesti norintiems žmonėms. Jeigu actą vartojate kartu su daug angliavandenių turinčiu maistu, greičiau pajusite sotumą ir per likusią dienos dalį suvartosite 200–275 kalorijomis mažiau.
Dar vienas dvylika savaičių trukęs tyrimas, kuriame dalyvavo nutukę žmonės, parodė, kad 15 ar 30 mililitrų acto per dieną per minėtą laikotarpį padeda atsikratyti vidutiniškai 1,2–1,7 kilogramo. Taip pat įrodyta, kad actas sumažina cukraus kraujyje svyravimus po valgio, kas ilgalaikėje perspektyvoje sveikatai duoda nemažą naudą.
13. Riešutai
Nors riešutai turi daug riebalų, jie yra naudingas maisto produktas. Tai yra puikus užkandis, kuriame subalansuotas baltymų, ląstelienos ir sveikų riebalų kiekis.
Tyrimais įrodyta, kad riešutai gali pagerinti medžiagų apykaitą ir netgi padėti numesti svorio. Taip pat nustatyta, kad riešutus valgantys žmonės dažnai yra sveikesni ir lieknesni. Tik svarbu nepersistengti, nes kalorijų riešutai turi daug. Jeigu esate iš tų, kurie paragavę riešutų negali sustoti, geriau šio produkto apskritai nelieskite.
14. Kai kurios pilno grūdo kruopos
Nors pastaraisiais metais grūdai negali pasigirti gera reputacija, kai kurios jų rūšys tikrai sveikos. Tai glitimo neturinčios pilno grūdo kruopos, kuriose gausu ląstelienos ir pakankamai baltymų. Tarp jų verta paminėti avižas, ruduosius ryžius ir bolivinę balandą. Avižose gausu beta gliukanų ir tirpiųjų skaidulų, kurios didina sotumo jausmą ir gerina medžiagų apykaitą.
Ryžiai – tiek baltieji, tiek rudieji – taip pat turi nemažai atspariojo krakmolo, ypač, jeigu išverdami ir leidžiama jiems atvėsti. Turėkite omenyje, kad valyti ryžiai nėra sveiki, o kartais netgi tie produktai, ant kurių pakuočių puikuojasi užrašas „pilno grūdo“, tėra stipriai perdirbtas prastas maistas, kuris kenkia sveikatai ir tukina.
15. Aitriosios paprikos
Aitriosios paprikos taip pat gali pasitarnauti tiems, kurie nori numesti svorio. Jose esanti medžiaga, vadinama kapsaicinu, padeda sumažinti apetitą ir gerai degina riebalus. Kapsaicinas netgi parduodamas kaip papildas, taip pat jis yra įprastas ingredientas svoriui mesti skirtuose papilduose.
Vieno tyrimo metu buvo įrodyta, kad vienas gramas raudonųjų aitriųjų paprikų sumažina apetitą ir paskatina riebalų deginimą tiems, kurie reguliariai tokio produkto nevartoja. Vis dėlto, jeigu žmogus įpratęs valgyti aštriai, tokio poveikio nebėra. Tai rodo, kad ilgainiui išsivysto tam tikra kapsaicino tolerancija.
16. Vaisiai
Dauguma sveikatos ekspertų sutinka, kad vaisiai – labai sveikas produktas. Daugybė tyrimų įrodė, kad daugiausiai vaisių ir daržovių valgantys žmonės yra patys sveikiausi.
Žinoma, koreliacija nėra lygi priežastiniam ryšiui, todėl minėti tyrimai nieko neįrodo, tačiau vaisiai neabejotinai turi savybių, kurios padeda atsikratyti nereikalingų kilogramų. Nors vaisiuose netrūksta cukraus, jie pasižymi mažu energijos tankiu. Taip pat svarbu ir tai, kad vaisiai yra ilgai kramtomas produktas, o juose esanti ląsteliena neleidžia cukrui taip greitai patekti į kraujotaką.
Vaisių vartojimą riboti vertėtų tik tiems, kurie laikosi labai mažai angliavandenių turinčios dietos, ketogeninės dietos arba netoleruoja fruktozės. Visiems likusiems vaisiai gali būti veiksmingas (ir skanus) svorio metimo dietos priedas.
17. Greipfrutas
Vienas vaisius vertas ypatingos pagarbos – tai greipfrutas, kurio poveikis svorio kontrolei tirtas ne kartą. Viename tyrime dalyvavo 91 nutukęs žmogus, visiems jiems prieš valgį reikėjo suvalgyti po pusę šviežio greipfruto. Per dvylika savaičių tyrimo dalyviai vidutiniškai numetė 1,6 kilogramo.
Greipfrutai taip pat padeda mažinti atsparumą insulinui. Šis medžiagų apykaitos sutrikimas siejamas su įvairiomis lėtinėmis ligomis. Taigi, jeigu suvalgysite pusę greipfruto likus maždaug pusvalandžiui iki valgio, tai gali padėti greičiau pasisotinti ir suvartoti mažiau kalorijų.
18. Ispaninio šalavijo sėklos
Ispaninio šalavijo sėklos – vienas maistingiausių produktų planetoje. Nors 30 gramų šių sėklų yra net 12 gramų angliavandenių, tačiau net 11 gramų iš jų yra ląsteliena. Dėl to ispaninio šalavijo sėklos tinka vartojantiems mažai angliavandenių, nes jos gali sugerti 11–12 kartų daugiau vandens, nei sveria pačios, dėl ko veiksmingai užpildo skrandžio tūrį.
Nors keli tyrimai parodė, kad ispaninio šalavijo sėklos gali sumažinti apetitą, svorio metimui statistiškai reikšmingas poveikis nebuvo nustatytas. Tačiau turint omenyje jų maistinių medžiagų struktūrą, šios sėklos neabejotinai yra naudinga svorio metimo dietos dalis.
19. Kokosų aliejus
Ne visi riebalai vienodi. Štai kokosų aliejus turi daug riebalų rūgščių, kurios vadinamos vidutinės grandinės trigliceridais. Šios riebalų rūgštys kur kas geriau pasotina, palyginti su kitais riebalais, taip pat sudegina daugiau kalorijų. Taip pat buvo atlikti du tyrimai – vienas su vyrais, kitas su moterimis, kurie įrodė, kad kokosų aliejus mažina pilvo riebalus.
Žinoma, kokosų aliejus turi nemažai kalorijų, todėl nereikia jo dėti visur ir visada. Jeigu norite įtraukti šį produktą į savo mitybą, paprasčiausiai juo pakeiskite kitus riebalus.
Taip pat čia vertėtų paminėti ir aukščiausios kokybės pirmo spaudimo alyvuogių aliejų, nes jis yra ko gero sveikiausias riebalas planetoje.
20. Normalaus riebumo jogurtas
Dar vienas puikus pieno produktas – jogurtas. Jame yra probiotinių bakterijų, gerinančių jūsų žarnyno veiklą. O būtent ji padeda apsisaugoti nuo uždegimų ir atsparumo leptinui, kuris yra pagrindinė hormoninės paskatos tukti priežastis.
Tik atkreipkite dėmesį, kad reikia rinktis normalaus riebumo jogurtą. Tyrimai įrodė, kad ne liesas, o normalaus riebumo jogurtas yra siejamas su mažesne nutukimo ir II tipo diabeto rizika. Liesame jogurte paprastai būna daug cukraus, todėl geriau tokio produkto vengti.
Lrt.lt